Sneh, mráz a cestná premávka

Osobitosti cestnej premávky v tomto období, podľa Ministerstva vnútra SR, jednoznačne určujú povinnosti pre motoristov, používať na vozovke so snehom iba také vozidlo, ktoré je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

Zákon sa síce konkrétne odvoláva na sneh a ľad na vozovke, avšak pre bezpečnú jazdu je podľa výrobcov pneumatík odporúčané používať zimné pneumatiky už vtedy, keď vonkajšia celodenná teplota klesne pod 7 stupňov.

Zákon okrem iného určuje aj minimálnu hĺbku dezénu , a to 4 mm v zime. Letné pneumatiky s hĺbkou pod 3 mm vyhoďte a to isté urobte so zimnými pneumatikami s hĺbkou pod 4 mm (aspoň pre použitie v zime).

Ak necháte na svojom vozidle pneumatiky s hĺbkou dezénu menšou než je zákonom požadovaných 1,6 mm, riskujete právne následky a v prípade nehody môžete prísť aj o poistné plnenie.

Hĺbka dezénu 1,6 mm je dosiahnutá, keď sa na behúni pneumatiky objaví indikátor. Výmena kvalitných zimných pneumatík je najdôležitejším opatrením, ktoré zodpovedný motorista môže a aj musí urobiť pre bezpečnú jazdu.